O DŹWIĘKU

MDK5Dźwięki oddziałują na stan emocjonalny poprzez wyciszenie, głęboki relaks, rozluźnienie napięć mięśniowych, poprawiają samopoczucie i działają uspokajająco na umysł.

Brzmienie mis i gonów jest niezwykle bogate, ma szeroki zakres częstotliwości – od infradźwięków, poprzez dźwięki słyszalne, do ultradźwięków. Są one złożone głównie z kilkunastu elementarnych tonów (alikwotów), które nakładając się na siebie, wytwarzają dudnienia różnicowe. Dudnienia te przebiegają w strefie większości rezonansów mechanicznych naszych narządów oraz na fale mózgowe (fal alfa i theta ).

Taka właśnie specyfika fal dźwiękowych ułatwia mózgowi zwolnienie rytmu pracy, synchronizację obu półkul i przejście od stanu beta (aktywności) do stanu alfa (między snem a czuwaniem, w którym umysł się wycisza), a nawet theta (głębokiej medytacji, aż do zaśnięcia).

Ważnymi cechami oddziaływania masażu dźwiękiem są między innymi:

  • szybsze osiąganie stanu głębokiego odprężenia, dzięki głębokiemu odprężeniu następuje zmniejszenie napięcia oraz usunięcie blokad, harmonizowanie organizmu na poziomie komórkowym, stymulacje komórek nerwowych poprzez wzmocnienie synaps lub wytworzenie nowych połączeń.

Synapsa może się rozciągać albo kurczyć i to leży u podstaw procesów nabywania przez nasz mózg wiedzy, pamięci, uczenia się, a także w chorobach np. przy tworzeniu padaczki.

Wiele chorób neurologicznych, psychiatrycznych ma podłoże synaptyczne. U ich źródła leżą właśnie nieprawidłowości w działaniu synaps, a najbardziej jest to wyraźne, gdy chodzi o padaczkę czyli epilepsję. Padaczka jest chorobą plastyczności synaptycznej.

Masaż dźwiękiem pomaga przy dolegliwościach natury fizycznej, psychicznej i umysłowej oraz uwalnia stres i lęk.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s